דף הבית >> סדנאות >> דרמה, תיאטרון ומשחק >> דרמה תרפיה ממוקדת תובנה הורית


 
    דרמה תרפיה ממוקדת תובנה הורית 
 

סדנת דרמה-תרפיה לאמהות ואבות עצמאיים/יות המתמקדת בפיתוח הורות מיטיבה ומטפחת וממוקדת תובנה הורית באשר לשימוש הילדים בסמים ואלכוהול

 
 

סדנה חווייתית זו מבוססת על שתי הנחות יסוד:
1. מחקרים רבים מראים כי ילדים למשפחות חד הוריות נוטים יותר להתדרדר לשימוש בסמים ואלכוהול. ביסוס תיאורטי להנחה זו ניתן לקרוא בממצאי מחקרים שערכה הרשות למלחמה בסמים בקרב ילידי הארץ (בר-המבורג-2006), במחקר "שימוש בחומרים פסיכואקטיביים ועבריינות נלווית בקרב בני נוער יוצאי חבר המדינות" מאת ד"ר ארנון אדלשטיין וכן על שימוש בסמים בקרב יוצאי אתיופיה מאת אדלשטיין-המבורג.
2. דרמה תרפיה מהווה כלי מהנה ומאפשר יותר לעבודה קבוצתית ממוקדת תובנה הורית מאשר טיפול קבוצתי מבוסס מלל. דרמה תרפיה הינה תחום התמחות בתוך עולם הטיפול בהבעה ויצירה המבוסס על שימוש במתודות מתחום המשחק, האימפרוביזציה והתיאטרון מצד אחד ועל תפישות וגישות מתחום הפיסכותרפיה והפסיכואנאליזה מאידך (Haen, 2008).באמצעות הדרמה תרפיה יכול/ה השתתפ/ת לחשוף את עולמו/ה הפנימי באופן עקיף, להציף קולפליקטים, לעבדם ולהגיע לתובנות בדרך יצירתית, מהנה ומאיימת פחות מאשר מלל ישיר. בראויונות עומק של דו"ח המסכם של הערכת מרכזי הורים ילדים מטעם מרכז  מאיירס-ג'וינט-ברוקנדייל, שמטרתם היתה לבדוק את שביעות רצונם של ההורים מן הטיפול שקיבלו במרכזים, "ציינו רבים מן ההורים את דרכי הטיפול המיוחדות ,את ההתאמה שלהן למשפחה, את התחושה של הכיף, ושל יצירת החיבור בין ההורים לילדים. חלק ציינו שבזכות הטיפול בהבעה ויצירה השיגו שינויים שלא היו מגיעים אליהם בדרכים אחרות" (ריבקין, ד., שמעיה- ידגר, ס., שמש, מ., סבו-לאל, ר., ושורק י. הערכת מרכזי הורים-ילדים - דו"ח מסכם -2009).

הסדנה מיועדת לתת מענה לקשיים שונים העולים בקרב אמהות ואבות עצמאיים המתמודדים עם גידול נער/ה. הסדנה הנה חצי מובמנת ומיועדת לעבור דרך השלבים הבאים:
1. פתיחה, יצירת מרחב של אמון וביטחון, הכרות אחד עם השניה ועם מדיום הדרמה.
2. הכרות עם המושג "הורות מטפחת", בדיקת היכולות של כל אחת/ד מהאמהות/אבות להעניק הורות מטפחת לבנה/ביתה, הקשיים, הלבטים והיכולות.
3. בחינת הידע הבסיסי בנושא סמים ואלכוהול של המשתתפות/ים. הבנת הגורמים לשימוש בקרב ילדים ובני נוער, סימולציות של מצבים בהקשר זה ודרכי התמודדות.
4. הזמנת ההורים להביא סיפורים מחייהם - עיבוד סיפורים אישיים של המשתתפות/ים בהקשר להתמודדות בקשר עם בנם/ביתם. עיבוד תכנים של נפרדות, הצבת גבולות, זיהוי סממנים של מצבו של הילד, פתוח קשר מטפח.
5. סיכום ופרידה

* בתאם לצורך ניתן למקד את הסדנה בתוכן חליפי הקשור בגיל ההתבגרות כמו מיניות, הבדלים בין דוריים וכו'. 

פרטים נוספים:
מספר משתתפים/ות: עד 12 משתתפים/ות. 
אורך הסדנה: 10-12 מפגשים בני שעה וחצי. 
 

 


* למצולמות ולמצולמים אין קשר לסדנה - התמונות להמחשה בלבד.  
 

לייבסיטי - בניית אתרים