דף הבית >> סדנאות >> פוטותרפיה, קולנוע ווידאו תרפיה >> אומנה ומסגרות חוץ ביתיות


 
    צופים יוצרים
 

סדנת סינמה תרפיה לבני נוער השוהים באומנה

 
 
 
"אין עוד צורה של אומנות
החודרת אל מעבר למצב התודעתי המוכר
כפי שעושה זאת הקולנוע, היישר אל הרגשות שלנו,
אל תוככי חדר הדמדומים של הנפש"
(אינגמר ברגמן)


מתבגרים הנמצאים במסגרת סידור חוץ-ביתי ומגיעים לשלב היציאה לחיים עצמאיים חשופים לשפע של מצבים חדשים הכוללים פיתויים חומריים, חברתיים והתנהגותיים. היציאה מהאומנה מהווה שלב התפתחותי הכולל שינויים בכל תחומי חייו של המתבגר והיא מצריכה הכנה רגשית ומעשית. מחקרים שונים מראים כי המרכיבים המשפיעים על מוכנותו של המתבגר ליציאה מהאומנה ולשתלבות בחיים עצמאיים משלו כוללים את יכולותיו האישיות של המתבגר, נוכחות או העדר של משפחה (אומנת וביולוגית) וטיב הקשרים איתה, משך שהייתו של המתבגר באומנה וטיבה, קשר עם אנשי המקצוע שליוו את הבוגר באומנה וכן ההכנה שהבוגר זכה לה לקראת היציאה מהאומנה. סדנת "צופים יוצרים" מציעה עיבוד של שלב התפתחותי זה דרך צפייה בסרטים, הבעה ושיח במלל, במשחק וביצירה.
אומנות הקולנוע מאז ומתמיד עוררה בצופים רגשות עזים ועמוקים שכן היא כוללת בתוכה את מירב תחומי האומנות: סיפור, משחק, מוסיקה, תנועה, צילום ועוד . סדרות וסרטים מהווים מראה לחיי הצופים, כמו גם מקור להזדהות ולהשראה.
צפייה בקטעי סרטים נבחרים, עיבוד רגשות ומחשבות העולים בעקבות הצפייה (בשיח ובמשחק), יכולה לקרב את המשתתפים להבנה טובה יותר של עצמם ושל סביבתם, לעודד אימוץ גישות חדשות של חשיבה ולהביא לשינוי וצמיחה אישית וקבוצתית.
 
איך זה בעצם עובד?
  • צפייה: הקבוצה צופה יחד בקטע מתוך סרט (5-15 דקות) העוסק בעניין מהותי וחשוב בחיי המשתתפים.
  • עיבוד אמנותי: חברי הקבוצה הופכים מצופים פסיביים לשחקנים אקטיביים, לכותבים או לציירים (בפעילות מובנית מותאמת).  העיבוד האמנותי מעצים את החוויה והמעורבות הרגשית.
  • דיון: המשתתפים מפגישים את הסרט, עלילתו ודמויותיו, עם חייהם המציאותיים. בשיחה קבוצתית בודקים יחדיו כיצד הסרט משקף חוויות מחיי הקבוצה ומחייהם האישיים של המשתתפים ובכלל זה: מה למדנו על עצמינו? אלו דרכי התמודדות של גיבורי הסרט היינו מאמצים גם אנחנו? אילו תובנות חדשות אנו מקבלים ועוד.

פרטים נוספים:
  • הסדנה וסרטיה מותאמים לצרכי בני נוער השוהים באמנה, לקשיים עימם הם מתמודדים, לנושאים המעסיקים אותם ולכוחות הפוטנציאלים הטמונים בחברי הקבוצה.
  • בשיח מקדים עם העו"ס יקבעו התכנים הרגשיים להם יש לכוון את הסדנה ותערך התאמה לקבוצה המדוברת. נושאים נוספים ייווספו לפי בקשת המשתתפים ועל פי התכנים שיעלו בקבוצה.
  • 10-12 מפגשים בני שעה וחצי.

 
 
תמונה מתוך "הנער משום מקום" על חייו של ג'ון לנון
תמונה מתוך "מחוברים פלוס", פרק 12 "להרגיש בבית"

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים