דף הבית >> סדנאות >> תרפיה בתנועה ובמוסיקה >> טיפול במוסיקה בבני נוער – הרצאה


 
    טיפול במוסיקה בבני נוער בסיכון 
 

הרצאה לצוותים חינוכיים וטיפוליים 

 
 

תרפיה במוסיקה היא תהליך שבו נוטלים חלק שלושה גורמים: מטפל, מטופל ומוסיקה. השימוש שעושים המטפל והמטופל במוסיקה ובאלמנטים מוסיקליים והקשרים הנוצרים ביניהם, מביאים לידי חוויות מוסיקליות וגורמים לשינויים רצויים ולבריאות טובה יותר. מהו ייחודו של הטיפול במוסיקה בבני נוער וכיצד הוא עובד? הגדרות המקצוע, גישות ומודלים לעבודה פרטנית וקבוצתית מובאים בתחילת ההרצאה להבנת בסיס העבודה עם נוער בסיכום. 


ההרצאה מביאה תיאור מקרה של קבוצת טיפול במוזיקה של נערים בגילים 16-14 החוסים במעון של חסות הנוער ונמצאים שם תחת צו בית משפט בגין עבירות שונות. הקבוצה התקיימה במהלך שנת לימודים אחת, ונערכה אחת לשבוע במסגרת של שעה וחצי. מטרות הקבוצה היו לעודד ביטוי רגשי באמצעות המוזיקה, לאפשר לנערים שיח רגשי תוך אישי ובין אישי, לאפשר לנערים להגיע לתובנות באשר לעולמם הרגשי ולחייהם בכלל ולעבד תהליכים וקונפליקטים בין אישיים הנוצרים בקבוצה, תוך עבודה על מיומנויות בין אישיות. מנחי הקבוצה השתמשו בטכניקות של אלתור בכלי הנגינה וכתיבת שירים על מנת לקדם מטרות אלו.

תיאור המקרה יציג את התהליך הטיפולי שאותו עברו הנערים בקבוצה, את התמורות והתובנות שחוו במידור התוך אישי, ואת התהליך שאותו עברה הקבוצה מול המנחים ובינם לבין עצמם.


פרטים נוספים: 

  • ההרצאה משלבת הדגמות של טכניקות שבהן השתמשה התרפיסטית במוזיקה, את הרציונל התיאורטי העומד מאחוריהן, ואת השימוש בהן בפועל. 
  • אורך ההרצאה: 45 דקות. 
  • ניתן לשלב עם ההרצאה סדנה קולית חווייתית. 


מרצים: כרמל שפי ואבי מזור (מוזיקאים ומטפלים במוסיקה) 


 

 הרצאה במסגרת יום עיון לעובדי נוער במשרד הרווחה
 
 

לייבסיטי - בניית אתרים