לגעת בפרימיטיבי
 

סדנה המיועדת לאנשי מקצוע מתחום הטיפול, למטרות התנסות במגע עם החושי \ רגשי באמצעות חומר 

 
 

היבטים חושיים\רגשיים של חוויה מהווים את הבסיס הראשוני ביותר של כל התפתחות עתידית אנושית. עם זאת, בבגרות, הם כבר אינם מקבלים את מלוא תשומת הלב לאחר שפינו את מקומם, באופן טבעי, להיבטים קוגניטיביים ורציונליים ככלים הדומיננטיים לעיבוד, ניתוח והבנה של המציאות הסובבת. סדנה זו מבוססת על הצורך להכיר ולגעת מחדש בהיבטים של חוויה חושית, על מנת להיות בקשר ממשי עם העולם החוויתי\רגשי של העצמי ושל האחר, מתוך הבנת חשיבותם ביצירת עולם רגשי. באמצעות עבודה עם אדמה כחומר, מנסה הסדנה לאפשר חוויה זו עבור המשתתפים והמשתתפות בה. המגע החושי עם החומר, אשר לו איכויות הקרויות "רגרסיביות", מאפשרים חיבור וזיכרון לאיכויות חוויה לא-מילוליות דרך סוגיות כגון שליטה, עונג, גועל, תסכול, וכן הלאה. מבחינה פרקטית, מדובר בהתנסות בצורת עבודה ייחודית של טיפול באמנות, אשר נותנת כלים טיפוליים התורמים להנגשה של עולם פנימי, ככלי המקביל לשיחה.

הסדנה מבוססת על רעיונות תיאורטיים מהגותם של פרנסיס טסטין, אסתר ביק ואחרים, אשר מטרת עבודתם - "...לפתח מושגים שיועילו לחשיבה על המימד הפרימיטיבי ביותר של הקיום האנושי ולעבודה הטיפולית עימו... מימד אשר מתמקד בחוויות חושיות קדם מילוליות כאמצעי ליצירת משמעות, כאלה אשר קובעות את תחילתה של 'רצפה' חושית להתנסות, תחושה ראשונית של קיום קצוות והיקף והרגשת חיות נפשית-גופנית כגון היעדר תיחום, המשכיות או סכנת התפוגגות, חיוניות או קיפאון מתוך אימה." (מתוך "הקצה הפרימיטיבי של החוויה", תומס אוגדן.)

הסדנה בנויה כמפגש חד פעמי בן ארבע וחצי שעות, אשר במהלכן מתאפשרת יצירה אישית בתוך קונטקסט קבוצתי. בזמן זה, ההנחיה מעודדת שמירה על מרחב שקט ומדיטטיבי על מנת לתמוך במהלכים של התבוננות ועבודה פנימית, תוך מתן הזמן לדיבור ושיתוף.

החומר אשר אתו עובדים - אדמה, הנו זמין למשתתפות בצורה של חרסית (אדמה בצורתה הטבעית עשויה מאחוזים משתנים של חול, טין וחרסית.) מדובר באותן חרסיות המשמשות לעשיית קרמיקה, אשר ניתנות לשריפה לאחר עירבובם עם חומרים נוספים. במהלך הסדנה מתנסים עם חרסית בצורת אבקה, אשר בתוספת מים נעשית בוץ המתייבש באוויר.


פתחה את הסדנה: דנה גרינפילד, מטפלת באמנות (M.A) ואדריכלית. 

 

 
 

לייבסיטי - בניית אתרים