דף הבית >> סדנאות >> סדנאות על פי קהל יעד >> איתור הפרעות אכילה


    איתור וזיהוי הפרעות אכילה  אצל ילדים, ילדות, נערים ונערות 
 

מתן כלים לצוותים לאיתור סיכונים, מניעה והפניה לטיפול במידת הצורך
 

 

 
 


בעשורים האחרונים הפכו הפרעות אכילה לבעיה בריאותית וחברתית מובילה ששכיחותה עולה בקרב נשים וגברים. הפרעות אכילה נעות על רצף שבא לידי ביטוי  בעיסוק מוגבר  באוכל, מראה  ומשקל הגוף, כשהחמורות שבהן הן אנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית.  גורם משמעותי שתורם לעלייה בשכיחותן של הפרעות אכילה בחברה המערבית הוא התפתחות של תרבות הרזון כמודל להצלחה, שליטה, יופי וכוח. רוב הסובלות מהפרעות אכילה הן נשים ונערות, כאשר בשנים האחרונות שכיחותן של הפרעות אכילה אצל גברים עולה גם כן.


נערות מתבגרות מצויות בסיכון גבוה לעסוק בדיאטות ולפתח הפרעות אכילה, בעיקר אנורקסיה ובולימיה נרבוזה. לצערנו, גיל זה הולך ויורד עם השנים. בעיות והפרעות אכילה עלולות להתפתח בכל שלב ושלב בחיים, אך הנטייה לכך גוברת מאוד כאשר הנערה עומדת מול שינויים משמעותיים ורבים בחייה המתרחשים במהלך גיל ההתבגרות (בגיל ההתבגרות  עוברים על הגוף ועל הנפש יותר שינויים מאשר בכל תקופת חיים אחרת).

איתור וזיהוי מוקדם  של סימנים העלולים להעיד על התפתחותה של הפרעת אכילה הינו  קריטי. זיהוי ואיתור מוקדם הינו בעל חשיבות מניעתית שניונית שמאפשרת התערבות טיפולית מוקדמת ככל האפשר ותורמת למניעת פגיעות בלתי הפיכות ולהפחתת הסיכון לפיתוח מהלך כרוני של הפרעת אכילה.

מטרת ההרצאה לתת לצוות החינוכי כלים אשר יאפשרו העלאת היכולת לאתר ולזהות סימני אזהרה היכולים להצביע על התפתחות של הפרעות אכילה אצל נערות בסיכון, לתת כלים פרקטיים לאיתור  ומניעת סיכונים במערכת בית הספר בתחום הפרעות האכילה.

מטרות הסדנה הן לאפשר:

• אבחנה בין נערות/ים העוסקות בדיאטה נורמטיבית לבין אלו אשר מפתחים/ות הפרעות אכילה.
• הכרת שינויים התנהגותיים וגופניים המצביעים על אפשרות של התפתחות של הפרעות אכילה.
• הבנה של דרכי הפעולה הרצויות של הצוות החינוכי במידה וקיים חשד שיש סימנים להפרעת אכילה.
• העלאת מקרים מהשטח, בהם נתקלים חברי הצוות, תוך התייחסות תיאורטית ומעשית למקרים אלו.
   

משך המפגש: שעה. 


מנחה: גפן פלם, מטפלת בתנועה (M.A), בעלת התמחות בעבודה עם הפרעות אכילה. 
 

 

 

 
 

 


 

     
 
 
 
 
 

 

     
 

 

 

 
 
 
 

 
 
לייבסיטי - בניית אתרים