שאלות נפוצות
    
  

דברים ששאלו אותנו ואולי גם אתם תרצו לדעת

 
       
   

 
     
 
מי הם אנשי הצוות שלנו (או: למה דווקא תרפיסטים באמנויות)?

מקצוע התרפיה באמנויות מכשיר את בעליו לעבודה רגשית דרך אומנויות. מטפלים באמנויות רכשו במהלך לימודיהם כלים המאפשרים להם, בין השאר, לבנות מערכי פעילויות הכוללים יצירה אמנותית, ליצור דינאמיקה קבוצתית ולאפשר הבעה אישית של משאלות, מחשבות ורגשות. כמו כן, יכול/ה התרפיסט/ית באמנויות לאתר את צרכי הקבוצה, לזהות את החוסן הנפשי של כל אחד ממשתפיה ולאפשר פעילות הנוגעות בתכנים רגשיים תוך שמירה על המשתתפים במסגרת מכילה ומוגנת. אנו במטאפורה לוקחים כלים אלו שרכשנו במסגרת לימודי התרפיה באמנויות ומרחיבים את העשייה הטיפולית לצרכים חווייתיים או ממוקדי מטרה. 
 
 
 


 
 
  היכן אנו נמצאים וממתי?

מטאפורה הוקמה בשנת 2007 ומנחיה פזורים בכל הארץ בכדי לאפשר מענה ארצי. הסדנאות מתקיימות במועדוניות, בבתים חמים, במרכזי יום ובגופים נוספים המזמינים אותנו מבאר שבע ועד קריית שמונה.  משרדי הארגון ממוקמים ביפו. 
 
 
 


 
 
  למי מיועדות הסדנאות שלנו?

סדנאות מטאפורה מיועדות לכל קבוצה קיימת המעוניינת להתנסות בהן: ארגונים ומנהלים, נוער בסיכון, גיל הזהב, צוותי מטפלים, צוותים חינוכיים, נשים ואמהות. סדנאות מטאפורה פתוחות לקהל הרחב ולמגזרים השונים אך לא ניתן להרשם אליהם באופן יחידני (אלא אך ורק כקבוצה).
 
 

 
 
  למה דווקא "מטאפורה"?

גשר/ לאופולד סטף

גשר.

לא האמנתי בעומדי על גדת הנהר הרחב והסוחף שאעבור גשר זה

כי קלוע אני כקנה

פסעתי קל כפרפר וכבד ככלי

הלכתי קל כרקדן ובודד כעיוור

לא האמנתי שאעבור את הגשר הזה

ובעמדי כעת בגדה השניה

איני מאמין שעברתי אותו


בכדי להבין את בחירתינו בשם "מטאפורה" כדאי להקדים ולהכיר את אחיה הקטן, הדימוי.  הדימוי (Image ) הנו תמונה פנימית, נפשית, של משהו, מושג או רעיון, והוא נעשה (ברמה הלשונית) על ידי מילה או אות המתווכות בין שתי מילים מתחומים שונים שיש ביניהן יסוד משותף. כ' הדימוי, וכמוה המילים "כמו" ו"כאילו", מדגישות את קיומו של היסוד המשותף בשני האובייקטים: "הזמן נמתח כמו מסטיק", "הבחור אמיץ כמו אריה" ו- "אני מרגישה חופשייה כאילו היו לי כנפיים".

לעומת הדימוי, המטפורה עושה שימוש במילה לא בהוראתה הפשוטה אלא בהוראה שאולה לשם יתר ציוריות (ולמעשה גם לשם יתר משמעות). זהו תיאור עניין אחד על ידי עניין אחר, באופן המבהיר את הנושא בדרך חדשה ועל ידי יצירת זהות משתנה בשני יסודות. הדימוי "הבחור אמיץ כאריה" יהיה למטאפורה "הבחור אריה". המטאפורה עושה שימוש במילה שמשמעותה הליטרלית משתנה. בעוד המטאפורה עושה העברה של משמעות, הדימוי מדמה מרחוק, הוא נותר חיצוני. השימוש במטאפורה הינה דרכו של האדם ליצור גשר בין דימיון למציאות והיא מרחיבה את השפה המורכבת מסמלים חד ערכיים (המילה כיסא מתארת משהו מסויים) לסמלים אומנותיים רב ערכיים הניתנים לפירוש במספר דרכים. מטאפורה יכולה להיות מוחשית וויזואלית מאוד, ובמקרים אחרים פחות, במקרים בהם היא באה לתאר משהו שבמהותו הוא מופשט, כמו לדוגמא במטפורה "תת-מודע".

יונג, שהיה חובב מטאפורות ועבודה אמנותית, אמר: " אם אנחנו לא נתעסק עם הצל שלנו, הוא יתעסק איתנו" ובכך התייחס לכוחה המרפא של המטאפורה. פעמים רבות בלבול וכאב נגרמים בגלל תחושה של חוסר יכולת לנהל דיאלוג עם העולם הפנימי . אי הבנה של אדם את התנהגותו, תחושת חוסר שליטה וחוסר בחירה נגרמות פעמים רבות כאשר חלקים נרחבים של הנפש מוכחשים או נדחקים אל הלא מודע. מכיוון שהדימוי, המטאפורה והסמל הינם פירות משותפים של המודע ושל הלא מודע הם עשויים לפתוח ערוצים חסומים בדיאלוג הפנימי. יכולתו של אדם להשליך על העולם סמלים, מאפשרת לו להפוך את היקום מכאוס לקוסמוס וליצור אינטראקיצה בין קטבים מנוגדים כמו מודע ולא מודע, אינטלקט ורגש, אובייקטיבי וסובייקטיבי, ועל ידי כך להפתח ולהתפתח.

לסיום, ישנו  משפט יפה שאומר "Don't abuse the metaphor" ומשמעותו היא שמטאפורה יכולה לגדול ולהתפתח אם נותנים לה זמן ומרחב ולא מפרשים אותה וסוגרים עליה. כאשר עולה מטאפורה בחדר הטיפולים או בסדנה ניתן לנסות ולהבהיר אותה, להסביר אותה. לאחר שנעשית הבהרה ניתן להרחיב אותה ולהחיות אותה. ברמה המילולית,"להחיות אותה" פירושו לתת לה סיפור מסגרת, להכיר אותה לעומק, להכיר את סביבתה. החייאה ברמה האמנותית תהא לתת לה ביטוי ויזואלי , לתת לה צליל או קול, לדבר בשמה, לזוז או לרקוד כמוהה. יופיה של המטאפורה הוא בכך שתמיד יכללו בה כוחות אגו חשופים וחזקים במקביל לאזורי נפש נסתרים ופגיעים. פתיחת הגשר בין השניים, איזון כוחות ויצירת דיאלוג חיובי ומחזק ביניהם- עשויים להיות כגלגל הצלה, כאור בקצה המנהרה כ... ( יש לכם דימוי נוסף?)... 
 
 

 
 
 
מה זה טיפול באמנויות?
 
"טיפול באומנויות" הוא הכינוי הפופלורי והמקוצר למושג המקצועי "תרפיה בהבעה ויצירה" ( Expressive Arts Therapy). ההבחנה בין שני המושגים מצביעה על מאפיינים משמעותיים של הטיפול המדובר. בעוד השם "אומנות" מקושר לאסטתיקה, תרבות וכישרון "הבעה ויצירה" הינם מושגים המצביעים על תהליך נפשי של הבעת העולם הפנימי ופרודוקטיביות. דווקא בהיפוך לאומנות, פעמים רבות ינסה המטפל בהבעה ויצירה לצמצם את הצורך לייצר תוצר אסתטי ולהקטין שיפוטיות עצמית בעניין הכשרון.

הטיפול מאומנות, ממש כמו הפסיכולוגיה, מורכב מגישות ופרקטיקות שונות. בנוסף לחלוקה בין התמחויות במדיומים שונים (אומנות פלסטית, תנועה, משחק, צילום, מוזיקה, כתיבה וכו'), קיימת חלוקה משמעותית בין התרפיה באומנות לבין האומנות כתרפיה*. בגדול, ניתן לאמר כי התרפיה באומנות מייצגת קשר טיפולי בין שני אנשים (מטפל ומטופל), אשר מערבים יצירה בתוך התהליך הטיפולי. היצירה משתתפת בתהליך הן כאלמנט אבחוני המאפשר נגישות לעולמו הפנימי של המטופל והן כאלמנט מרפא העוזרת לבטא, לרוקן וליצור. לעומת זאת, אומנות כתרפיה מדברת על האלמנטים המרפאים הקיימים בעצם התהליך היצירתי עצמו.
כאמור, מטפלים בתרפיה באומנות נבדלים בפילוסופיה המנחה אותם כך שמטפל אחד יכול להיות דינמי יותר, בעוד האחר התנהגותי, קוגניטיבי או יונגיאני. כל מטפל מגבש את זהותו המקצועית בהתאם לתפישת עולמו, ניסיונו המקצועי, אישיותו ומדריכיו.

*קיימות עוד חלוקות לזרמים רבים בתרפיה באומנות. לדיון בנושא זה ניתן להכנס לקהילת המטפלים של אתר "דה-מרקר קפה": "גישות בתרפיה באומנות".

להגדרות של מקצוע תרפיה בהבעה ויצירה על ידי מוסדות וארגונים בין לאומיים שונים הכנס ל: what is art therapy?
 
לקריאה אודות המקצוע בויקיפדיה הכנס ל: טיפול בהבעה ויצירה.
 
   

 
 
  האם הסדנאות שלנו חווייתיות או טיפוליות?

מטאפורה מציעה סדנאות הבעה ויצירה על הרצף החוויתי-טיפולי. גופים שונים המעוניינים בסדנאות שלנו מבקשים סדנאות הנמצאות במקום שונה על רצף זה. בטופס שישלח לכם בכדי להזמין סדנה יופיעו מספר סעיפים הנוגעים לעניין זה ובו תוכלו לציין כי ברצונכם לקבל סדנא טיפולית שתועבר על-ידי איש מקצוע בעל הסמכה טיפולית.  במפגש עם מנחה הסדנה תוכלו לקבוע במשותף את אופי הסדנה ומטרותיה.
 
 
   

 
 
  האם אפשר להתנדב אצלנו?

רבים פונים אלינו בבקשה להתנדב ולעזור בהעברת הסדנאות ועל כן חשוב להבהיר כי מטאפורה אינה רשומה כעמותה ועל כן איננו יכולים להעסיק עובדים שלא בשכר. מקומות אפשריים להתנדבות תוכלו למצוא ב:

פורטל התנדבות ישראל

רוח טובה- קבוצת אריסון

אשל- האגודה לתכנון ולפיתוח שירותים למען הזקן בישראל

 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים