דף הבית >> סדנאות >> תרפיה בתנועה ובמוסיקה >> מתבגרים בקצב

 

 
    מתבגרים בקצב
 

סדנת תיפוף קבוצתית לנערים ונערות

 
 

גיל ההתבגרות הינו תקופה ייחודית וחד פעמית של שינויים, פיזיים ורגשיים כאחד. זהו שלב ביניים בין ילדות לבגרות, שלב שבו ניתנת למתבגר האפשרות והרשות לחפש ולגבש לו זהות, לבדוק ולמתוח גבולות ביחסיו עם העולם ולנוע בחופשיות ובקיצוניות מטלטלת בין בגרות לילדות ובין עצמאות לתלות. המוסיקה מהווה חלק בלתי נפרד מחייהם של מרבית המתבגרים והיא הפסקול להתנסויות ראשונות של שמחה, אהבה, כעס ובדידות.

המוסיקה, באנרגיות הסוערות שלה, מגלמת באופן מושלם את החוויה הפנימית של המתבגר, בין אם היא קצבית ותזיתית או לחלופין עדינה ומתלבטת. המוסיקה היא גם אחד הסמלים הראשונים, עוד לפני לבוש, תספורת וסגנון דיבור, שהמתבגר מאמץ לו כשלו, כייחודית לו וכשונה מזו של אבא ואמא. המוסיקה היא זו שמגדירה את המתבגר כאדם נפרד ומיוחד.

סדנת התיפוף "מתבגרים בקצב" הינה חוויה חד פעמית, עוצמתית ומגבשת, המאפשרת לכל אחד מהמשתתפים לנגן, לאלתר ולבטא את עצמו וכן תורמת לגיבוש הקבוצה, מתוך חוויה של כיף, ספונטניות ותקשורת א-מילולית. הסדנה מאפשרת עבודה עקיפה ובלתי מאיימת על תכנים האופייניים לתקופת ההתבגרות:

זהות: אני לבד ואני כחלק מקבוצה. נגינה בקבוצה היא בו זמנית גם ייחודית לי וגם נעשית כחלק ובהתאמה לקבוצה. הנגינה מאפשרת למתבגר להתנסות בשילוב וסינטזה של הזהות אישית והזהות הקבוצתית שלו, כרקע לעיבוד הזהות המשפחתית והקהילתית.

ביטוי: הביטוי בקבוצה נעשה ברובו ללא מילים, אך עם זאת מאפשר ביטוי עשיר של החוויה הפנימית. בתקופה של סערות, יצרים, שמחה וכעס, בתקופה שבה הרגשות עוצמתיים ולא תמיד מובנים למתבגר, התופים הם אמצעי אינטואיטיבי לביטוי גולמי ומופשט של רגשות.

עידון: התופים מאפשרים למתבגר לבטא את עולמו הפנימי בצורה שאינה פוגעת או מאיימת עליו ועל הסובבים אותו. הנגינה נעשית תחת מסגרת של חוקים והנחיות, שמטרתם לאפשר לכל משתתף לתעל את האנרגיות הגלומות בו לכדי יצירה לגיטימית. כך למשל, בידיעה ש"לתוף לא כואב והוא אף פעם לא מרביץ בחזרה", התופים מאפשרים לפרוק תוקפנות ואף להפוך אותה ליצירתיות.

 

מפתח הסדנה: דניאל פיינגולד

 (הסרטון להמחשה בלבד)

 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים