דף הבית >> ספריה >> ספרות מומלצת >> הנחיית קבוצות באמצעים אמנותיים


 
    ספרות מומלצת בנושא הנחיית קבוצות באמצעים אמנותיים
 
 
 • הנחיה בקבוצה - תרגילים מובנים לחיזוק המשפחה והקבוצה / רון מק'מאנוס וגלן ג'נינגס (עורכים)
מטרותיו של ספר זה הן: א. להעניק מידע מקצועי שימושי לגבי טכניקות להערכת מערכות יחסים. ב. להציע שיטות וטכניקות התערבות כדי לחזק ולהעשיר מערכות יחסים זוגיות, משפחתיות או קבוצתיות. בספר, המציע כישורים טכניים וטכניקות התערבות, ששה חלקים העוסקים בצרכים טיפוליים והמציעים דרכים להתמודדות עם בעיות שמתעוררות ביחסים זוגיים, משפחתיים וקבוצתיים ובהתנהגויות בין - אישיות. חלקי הספר * שוברי קרח * כלי הערכה * כלים ליצירת דו - שיח בין בני זוג * כלים ליצירת דיון משפחתי קבוצתי * מחזקים * ממריצים רון מק'מאנוס מכהן כפרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת טקסס. פרסם עבודות רבות בתחום טפול משפחתי ומשחקים תרפויטיים. פרופ' מק'מאנוס מפקח מטעם האיגוד האמריקאי לתרפיה משפחתית. גלן ג'נינגס, פרופסור למדעי המשפחה באוניברסיטת הנשים בטקסס. פרסם ספרים רבים בנושאי משפחה, עבודה קבוצתית ותרפיה משפחתית.


 • רעיונות ומקורות למטפלים ומנחים בתרפיה באמנות- פעילויות ליחידים ולקבוצות / סוזן מאקין
סוזן מאקין כתבה משאב ייחודי לתרפיסטים באמנות שעובדים עם מטופלים או לקוחות הנרתעים מהרעיון של יצירת אמנות בצורה ספונטאנית, וחשים יותר בנוח עם מסגרת עבודה מובנית. רעיונות ומקורות למטפלים ומנחים בתרפיה באמנות: פעילויות ליחידים ולקבוצות כולל סדרה של הנחיות או הצעות לפעילויות קבוצתיות ופרטניות, בצרוף הדרכה בנוגע למידת ההתאמה של ההנחיה ללקוחות עם צרכים מיוחדים ורעיונות לפיתוח נוסף. ההנחיות שלה מגינות על החופש היצירתי של הלקוחות תוך כדי הענקת סביבה בטוחה לחקירה של סוגיות קשות. הערותיה של קאתי מלקיודי לצד ההנחיות מדגישות שימושים מיוחדים בהנחיות ובהתאמות אפשריות. בתחילת הספר מופיעים טפסים לדוגמא ודוגמאות שניתן לחלק למטופלים בהתחלת הטיפול, כמו גם טפסים שישמשו את התרפיסטים לתיעוד. בטפסים הללו, בדומה לכל ההנחיות, נעשה שימוש רב בפרקטיקה הקלינית.


 • עבודה קבוצתית עם לקויי למידה – דרמה יוצרת / אנה צסנר
בספר שימושי ומעורר השראה זה, המכוון לכל מי שעוסק בליקויי למידה, ימצאו עניין מוראים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, קלינאי תקשורת ומדריכי קבוצות מקצועיים אחרים. הספר ערוך בצורה בהירה ומלווה בתרגולים שקל לבצעם וניתן לצלמם מתוכו. הספר כולל הקדמה מקיפה שדנה בדרישות המוקדמות לארגון קבוצת דרמה יוצרת, ומכסה טווח רחב של נושאים וביניהם הגעה וברכות ,עבודה עם הגוף, עבודה עם החושים, עבודה עם הקול, משחקי תפקידים וקישורי חיים, ונושאים רבים אחרים.
מוגש בצורה מושחת ונעימה לקריאה ומראה את היתרונות שיש לדרמה יוצרת: פיתוח מיומנויות חברתיות, פיזיות ומילוליות. הגברת סובלנות, הכבוד וההבנה בקבוצה. חיזוק ההערכה העצמית של הפרט, ביטחונו ביצירת תקשורת ואסרטיביות שלו.
אנה צ'סנר היא דרמה-תרפיסטית, פסיכודרמטיסטית ופסיכותרפיסטית אנליטיקאית של קבוצות בעלות רקע בדרמה ובהוראת דרמה. בלתה חמש שנים כדרמה-תרפיסט פסיכודרמטיסטית המסופחת לקרן סוריי הארטלנד של שירותי הבריאות, עבדה גם בשירות בתי-הסוהר, ועסקה בפסיכיאטריה של מתבגרים וקשישים. עבדה במינכן, שם התמחתה בעבודה עם צעירים וזוגות וניהלה קבוצת תיאטרון פלייבק המבוסס על אימפרוביזציה ? אווגנבליק. במשך שנים מספר עסקה בהכשרה ובהדרכה של תרפיסטים באנגליה, הודו ומינכן וכעת שבה...


 • תרפיה באמנות לקבוצות: משחקים, תיאוריה ותרגילי הפעלה / מריאן ליבמן

טיפול בעזרת אומנויות מוכר כיום בשיטה טיפולית בעלת ערך לצד אמצעי טיפול אחרים כגון מוסיקה ודראמה. הוא אחד הערוצים האפשריים לתקשורת ולמתן ביטוי עצמי, כאשר מילים אינן מספקות, ובזאת ייחודו. ספר זה מציג אוסף של תרגילים שימושיים, משחקים, מסגרות ושיטות עבודה, שנועדו למטפלים, מורים ומדריכים בעבודה קבוצתית. מגוון ההצעות נע ממשחקים המתאימים לסוגים רבים של קבוצות, אלה האמורים לפתח תפיסה עצמית, ומשחקים המתאימים לקבוצות ספציפיות, לדוגמא - קבוצות שלחבריהן בעיות זיכרון או ריכוז. אולם, המחברת מדגישה כי רבים מהמשחקים והתרגילים חורגים מהתחום המסורתי של טיפול בעזרת אומנויות, ומתקשרים לאמצעי טיפול יצירתיים אחרים ולצורות אחרות של עבודה קבוצתית. ספר זה פותח בתיאוריה של העבודה הקבוצתית, בקווים מנחים לבחירת המשחקים המתאימים ו``התווית נגד``. אולם, עיקר הספר מעשי בלבד, ויתקבל בברכה על ידי מורים, מטפלים ומדריכים אחרים העובדים בבתי ספר, בתי חולים, מרכזי יום, או בקהילה הרחבה. מריאן ליבמן עבדה עם פושים לשעבר, עם חולי נפש במרכזי יום ועם מגוון של קבוצות אחרות בקהילה.

 

 • מסע של חוויות- פעילויות לקבוצה טיפולית / לב-ויזל, קסן

ספר זה אוגד בתוכו מגוון של פעילויות ותרגילים יצירתיים לשימוש של מנחי קבוצות. פעילויות אלה ממקדות את עבודת הקבוצה בהתאם למטרותיה, ומשמשות ארגז-כלים לאנשי מקצוע המנחים קבוצות דינאמיות, קבוצות משימה ודיון, או קבוצות לעזרה עצמית. הפעילויות המוצעות ניתנות לשינוי והתאמה בהתאם למטרות, אופי וצרכי הקבוצה והמנחה.
חמשת הפרקים הראשונים בספר מוקדשים לפעילויות על פי חמשת השלבים של התפתחות הקבוצה. פרקים שש ושבע מוקדשים לפעילויות בתחום פיתוח מיומנויות תקשורת בין-אישית ומודעות עצמית והפרק השמיני כולל הגדרות ומושגים בסיסיים בעבודה קבוצתית.

 

 • אמנות יצירתית בעבודה קבוצתית / קמפבל
מדריך מעשי ונגיש ביותר שמכיל 142 פעילויות אמנותיות שפותחו במיוחד לעבודה עם קבוצות של אנשים בעלי מגוון יכולות מכל הגילאים.


 • 50 פעילויות לבניית צוות/ מייק וודקוק
הספר עוסק בשיפור עבודת צוות באמצעות פעילויות מעשיות.


 • מסע פעילויות יצירתיות בעבודה קבוצתית/ הקסון אנדי
ספר נגיש ושימושי, השם דגש על עבודה קבוצתית משותפת ותרגולי עבודה טובים. מתווה טכניקות שיטת פעולה לשם חקר קשיים ובעיות. הספר מחולק לשלוש יחידות קלות לשימוש: יחידה ראשונה מכסה גישות שונות לשיטות פעולה, הכוללות פורום, דימוי, משחק, תרגילים, פסיכודרמה וטקס. יחידה שנייה כוללת מספר רב של תרגילים ורעיונות אשר נבחרו בקפידה לצורך עבודה קבוצתית המטפחת מודעות, יכולת ופוטנציאל לשינוי. הנספח עוסק בתרפיות נלוות המכילות מרכיבים של פעולה ומסתיים בהערות לגבי הערכת קבוצת העבודה שלך, כולל גיליון מדגם הערכה.
המגוון העצום וגמישותן של שיטות הפעולה במדריך שימושי זה יעזרו למדריך הקבוצה להגיב לצרכיה היחודיים של קבוצה מסוימת בכל אחת מהמערכות - הקלינית, הקהילתית או החברתית.


 • משחקים יצירתיים בעבודה קבוצתית/דיינס

האם אתם זקוקים לרעיונות חדשים למשחקים? האם אתם מחפשים תמיד בחירה וגיוון על מנת לאזן מפגשים קבוצתיים כך שיניעו אנשים, ללא קשר לגילם, לטעמם האישי או למה שמעניין אותם?
מבחר רעיונות למשחקים מוצג בספר זה.
במבט חטוף תוכלו לראות אילו חומרים נדרשים, אילו הכנות נדרשות, ואיך לשחק כל משחק.
הספר ערוך לפי פרקים, דבר המקל על בחירת תכנית מאוזנת. התוכנית כוללת:
* משחקי התוודעות והתחברות
* משחקים המשתמשים בתנועה עדינה
* משחקים נמרצים
* משחקים מילוליים
* משחקי נייר ועפרון
* משחקי מלים
* פעילויות חוץ
רובין דיינס השתמש בנסיונו הרב בעבודה בקבוצות על מנת להרכיב מדריך לפעילות דינמית. זהו כלי חיוני עבור מרפאים בעיסוק, אחיות, עובדים סוציאליים, מורים, סטודנטים, מדריכי תנועות נוער - למעשה,
עבור כל מי שמארגן פעילות קבוצתית.
 
 

 • פעילויות לעבודה קבוצתית- המדריך לעבודה עם קשישים/ דני וולש
ניתן למצוא כאן אוסף ענקי של פעילויות ורעיונות מעשיים לשימוש עם כל קבוצות הקשישים. בספר שפע רעיונות לחידות מלים, חידונים, פעילות מחוץ לבית, הרפיה, אמנות, מוסיקה, מלאכת-יד, משחקי זיכרון, העלאת זיכרונות, התמצאות בסביבה, מטלות משק בית, טיולים ועוד . פעילויות אלו נוסו ונבדקו ונמצאו מתגמלות במיוחד בעבודה עם קבוצות של קשישים תשושים ופגועים נפשית או שכלית. דני וולש חיבר ספר המדגים כיצד ניתן להפוך את העבודה הקבוצתית למהנה, ולא רק טיפולית.


 • קידום כשירות חברתית והסתגלות : ספר פעילויות - מדריך למורה/ מיכל אל-יגון ועינת ברכה
חוברת זו הנה אוסף של רעיונות לפעילויות בנושא קידום מיומנויות חברתיות. החוברת מיועדת למורים ולגננות העובדים בתוכנית "יש לי פתרון", ולאנשי חינוך ומטפלים העוסקים בקידום חיברות ושיתוף פעולה בקרב ילדים. מטרתה של החוברת היא לסייע למורה/ גננת בבניית תוכנית טיפולית שתתמקד בתכנים החברתיים, הרגשיים וההתנהגותיים.  הפעילויות המוצגות מיועדות לתלמידים רגילים, לתלמידים בכלי צרכים חינוכיים מיוחדים ולתלמידים הלומדים בתוכניות השילוב השונות. בפעיוליות
נעשתה התאמה לאוכלוסיות צעירות (גיל הגן) או לתלמידים המתקשים בקריאה.


 • מדריך למנחי קבוצות - פעילות קבוצתית להתפתחות אישית/ שינה דובוסט ופמלה נייט
הספר הינו מדריך מעשי העוסק בנושאים כגון: * מתן אמון * פיתוח מודעות עצמית * תקשורת בלתי מילולית * הבעת רגשות * הכשרה לאסרטיביות * בחינת יחסים בינאישיים * תהליך קבלת החלטות כל מפגש מורכב מפעילויות חימום, נושא מרכזי וסיכום וכולל לוחות זמנים והערות מפורטות, שיקצרו באופן ניכר את זמן ההכנה עבור המשתמש. הספר, המציע גישה קלה ליישום, הנו מדריך חיוני לתרפיסטים, מורים וכל מי שעוסק או מתעתד לעסוק בעבודה קבוצתית שענינה התפתחות אישית. שינה דובוסט - עבדה בשנים האחרונות כאחראית על הטפול התרפויטי במרכז לבריאות הנפש בסקוטלנד. בעלת נסיון רב בעבודה עם קבוצות שעברו התעללות מינית, הפרעות אכילה ונושאים רלוונטיים אחרים. פמלה נייט - תרפיסטית בכירה במרכז פסיכיאטרי בסקוטלנד. מנהלת תוכנית רחבת הקף להתפתחות אישית. בעלת נסיון תרפויטי בבית - חולים ובמסגרת קהילתית. כמו כן עסקה ביעוץ במסגרות הפועלות על פי התוכנית המוצעת בספר זה


 • טיפול קבוצתי אנליטי באמצעות אמנות / גארי מק'נילי
'הקריאה בספר זה היתה מאירת עיניים, משום שמקנילי שופך אור חדש על נבכי עבודת האנליזה הקבוצתית... אני ממליץ בחום על ספר זה למטפלים באמנות ולאנליטיקנים קבוצתיים כאחד. זהו טקסט עשיר ורהוט המעורר את המחשבה ומאפשר לנו לראות בבהירות רבה יותר את הפשוט שבמורכב ואת המורכב שבפשוט.'- מתוך המבוא מאת מלקולם פיינס
טיפול קבוצתי אנליטי באמצעות אמנות מספק לקוראים מסגרת תיאורטית ומעשית לשימוש בטיפול קבוצתי באמנות בטווח רחב של מסגרות. ספר זה, המבוסס על למעלה מעשרים שנות ניסיון בהנחיית קבוצות תרפיה באמנות, גדוש בהצעות ליישום ובתרשימים. המחבר גארי מקינלי, פסיכותרפיסט בעל שם עולמי, סוקר את הדינמיקות ואת ההשפעות של מצבים קבוצתיים שונים, בהתבססו על דוגמאות מהפרקטיקה הקלינית שלו. הספר מציע תובנה מאירת עיניים על התיאוריה והיישום המעשי של התרפיה הקבוצתית באמנות, בתוך הקשר של התפתחויות משמעותיות בתחום.
טיפול קבוצתי אנליטי באמצעות אמנות הינו משאב מקיף וטקסט רב השראה למטפלים באמנות ולסטודנטים, לפסיכותרפיסטים ולמטפלים קבוצתיים.
   
   
לייבסיטי - בניית אתרים