דף הבית >> ספריה >> רשימות >> עבודה קבוצתית בשילוב צילום


 
    עבודה קבוצתית בשילוב צילום
 

לימור קריגל

 
 

ייתרונותיה של העבודה הקבוצתית מוכרים היטב וביניהם אפשר להנות מלמידה חברתית, תמיכה הדדית, למידה ממשובים של חברי הקבוצה, התנסות בתפקידים חדשים, דרבון של כשורים ומשאבים חבויים ועוד ועוד. לעומת זאת, יתרונותיה של העבודה הקבוצתית באמצעות פוטותרפיה מוכרים פחות ועל כן קיבצתי פה עבורכם את העיקריים שביניהם:

1. באמצעות הצגת תצלומים יכול האדם לחשוף בדרך עקיפה ובלתי מאיימת אירועים שונים בחייו ואת התחושות שליוו אותם.

2. עבודה עם תצלומים מזמנת את גילוי העצמי באמצעות עין המצלמה וזאת כיוון שתצלומים מאפשרים לאדם לראות עצמו כפי שאחרים רואים אותו: זוויות שונות, מאחור, כחלק מקבוצת אנשים וכו' (במראה הוא רואה עצמו במהופך ולא כפי שאחרים רואים אותו).

3. יצירה אמנותית ככל הנה ערוץ חשוב לתקשורת וביטוי, בעיקר כאשר התחושה היא ש"אין מילים".

4. בתהליך מוצלח, תרגול יצירה אמנותית מפתחת יצירתיות ופרודוקטיביות בכל תחומי החיים.

5. העבודה עם תצלומים, ככל עבודה עם אמנות, מאפשרת גשר אל הלא-מודע של היוצר ושל המתבונן. הלא מודע של כל חברי הקבוצה נוכח במרחב המשותף ומאפשר חיבור ברבדים עמוקים בין חבריה.

6. תוצרי הצילום הם מוחשיים כך שהאדם יוצא מן הסדנא עם חומר פיזי שמלווה במשמעות רוחנית. בתהליך מוצלח, מוקנית היכולת לחבר בין העולם הפיזי למשמעות רוחנית בחיינו ובמעשינו.

7. תצלומים של עצמינו יוצרים דמות חיצונית הניבטת אלינו מן התצלום והופכים אותה זמינה לבחינה אובייקטיבית מצידינו.

8. היצירה האמנותית היא מהנה ובעלת אופי משחקי כך שעבודה קבוצתית יכולה לעורר תחושת הנאה משותפת.

9. באמצעות הצילום המשתתף יכול להנכיח בקבוצה את עולמו החיצוני: להביא תצלומים של המשפחה, של החברים, של הבית. יצירת גשר בין שני העולמות מקלה על יישום של המיומנויות שנלמדו בתוך הקבוצה, בחיים שמחוץ לה.

10. בימוי תצלומים מאפשר תרגול שינוי המציאות ועל-ידי כך תרגול קבלת החלטות, עיבוד פנטזיות ויצירת עולם מתקן אליו משתוקק היוצר.

 

פוטותרפיה, הנחיית קבוצות

 
לייבסיטי - בניית אתרים