דף הבית >> ספריה >> רשימות >> העלאת תמונות לפייסבוק


 
    למה ואיך אנחנו מעלים תמונות לפייסבוק - הצעה להנחיית בני נוער
 

לימור קריגל

 
 

בשנתיים האחרונות נתקלים אנשי חינוך וטיפול רבים באתגר של הדרכת נערים ונערות להתנהגות מוגנת ומיטיבה ברשת החברתית "פייסבוק". לא מעט פעמים קורה לנו ב"מטאפורה" שתמונות המצולמות במהלך סדנאות פוטותרפיה, אותן מקבלים המשתתפים בסוף הסדנה על גבי דיסק, מועלות לפייסבוק ללא אישור כל המופיעים בהן וגורמות לתחושות קשות ועוינות בתוך הקבוצה. מכיוון שכך, אנו המנחים יוצרים חוזה עם הנערים והנערות בתחילת הסדנה, בו כלולה בין השאר ההתנהגות המצופה מהם בכל הקשור להעלאת תצלומים של חברי הקבוצה לפייסבוק.

אנשי חינוך וטיפול - אתם מוזמנים להעזר בדף זה שאנו מחלקים למשתתפי הסדנאות שלנו, בכדי לעזור בעבודתכם בקידום התנהלות מיטיבה בפייסבוק:


למה ואיך אנחנו מעלים תמונות שלנו לפייסבוק

מכירים את זה שאנחנו שונאים תמונה שלנו למרות שכולם אומרים לנו שהיא מאוד יפה? זה משהו שכו-לם מרגישים לפעמים. לפעמים אנחנו נראים לעצמינו מאוד שונים בתמונות ולכולנו לפעמים יש תמונות שאנחנו לא אוהבים של עצמינו. בנוסף, לכולנו (לכל מי שיש פייסבוק) יש תמונות שאנחנו מעדיפים שמישהו אחד יראה ומישהו אחר לא.

לשים תמונה של מישהו/י אחר/ת בפייסבוק (אפילו בלי לתייג) זה כמו לשים שלט שלו/ה בכניסה לעיר בלי לשאול אותו/ה. בקיצור, להעלות תמונה של מישהו/י אחר/ת לפייסבוק זה לקחת לו/ה את הבחירה ולהחליט בשבילו/ה מי יראה את התמונה שלו/ה ואיזה תמונה שלו/ה יראו (וצריך לזכור שאף אחד לא אוהב שמחליטים בשבילו) .

אז מה עושים?

קודם כל- שואלים. הדבר הכי חשוב הוא לשאול את כל מי שנמצא בתמונה אם הוא מסכים שאני אעלה את התמונה. אם אני מרגיש/ה קרוב אליו/ה ואם זה מעניין אותי אפשר אפילו לשאול איך הוא/היא מרגיש/ה עם זה. אולי תהיה לנו הפתעה ונגלה שדווקא תמונה שחשבנו שהוא/היא לא רוצה שנעלה, היא/הוא מאוד ישמחו לראות בפייסבוק!

אבל מה עושים אם הצטלמתי עם חבר/ה, אני מאוד אוהב את איך שיצאתי אבל הוא/היא לא אוהב/ת את איך שהוא/היא יצא/ה ולא רוצה שאעלה את התמונה? גם לזה יש פתרון:
אני יכול לערוך את התמונה במחשב שלי וכך להוציא אות/ה מהתמונה או לטשטש את פניו/ה וגופו/ה. זה פתרון ביניים שאם נשתמש בו, נוכל גם לפרסם את התמונה של עצמינו וגם לכבד את הרצון של האדם השני (דף עם הסברים על תוכנות בחינם לעריכת תמונות מצורף לכם לדיסק).

אם שומרים על הכללים האלו, זה עוזר להרגיש בטוחים בעצמינו, בחברים שלנו ואפילו להרגיש בטוחים בפייסבוק.בהצלחה!

  
 
לייבסיטי - בניית אתרים