דף הבית >> ספריה >> ספרות מומלצת >> דרמה, תיאטרון ומשחק


 
    ספרות מומלצת בנושא דרמה תרפיה, תיאטרון ומשחק
 
 
  • תראו אותי / עמיה ליבליך

במתנ"ס ישן בלב שיכוני יפו מתכנסת אחת לשבוע להקת תיאטרון קהילתי. ערב אחד בשבוע זוהי הבמה, שעליה בוראים השחקנים עולמות, מתמודדים עם פחדים, מתגברים על הביישנות, מציגים את כשרונם וחושפים זכרונות אינטימיים.
עמיה ליבליך, שהצטרפה ללהקה לפני שנים אחדות כשחקנית פעילה, ראיינה את חבריה, השחקנים החובבים, ואת במאיות הקבוצה והעלתה על הכתב את סיפורם המרגש. קבוצת אנשים רבגונית זו מגוללת סיפורי חיים מרתקים, מלאי תעוזה וכוח רצון, אמונה וכוחות נפש.
בין הראיונות שזורים פרקים, החושפים בגילוי לב נדיר את מסעה האישי של המחברת ומציגים את עבודתה הדרמתית של הקבוצה. בהומור ובאמפתיה נפרסת לעיני הקורא רקמה ססגונית של חיים, החורגים מהיומיומי וחותרים לרגע ההתגלות.


  • תיאטרון בובות כמכשיר טיפולי בחינוך / רחל זקס ויהודה ניר

הוצאה מחודשת של חוברת מאמרים העוסקת בשימוש בתיאטרון הבובות ככלי טיפולי. החוברת, בהוצאת המחלקה לחינוך מיוחד של משרד החינוך (והתרבות, דאז) מספקת כלים רבים באמצעות מאמרים, איורים, מחזות לדוגמא ועוד. בין הכותבים: א'. ג' וולטון, ד"ר אריקה לנדאו, רחל זקס, ריקי ירוס, מרים עמיטל, חסידה פעיל, אילה גורדון. איורים: יפה גאון.
בין הנושאים (רשימה חלקית):
דרכים בחינוך באמצעות תיאטרון בובות: - עשיית בובות ובמה.- הפעלת בובות בובות מחומרים שונים.
תיאטרון בובות כמכשיר טיפולי: - השימוש בתיאטרון בובות כשיטת טיפול השלכתית. - התיאוריה הפסיכולוגית של תיאטרון הבובות. - תיאטרון בובות הוא עניין של כאילו.
תיאטרון בובות בכיתה הטיפולית: - טיפול בפחדים וחלומות.- קירוב ילד דחוי בכיתה.
תיאטרון בובות כמכשיר חינוכי: - דרמה יוצרת מכשיר לפיתוח המישור הרגשי.- תפקידו של המורה.
תיאטרון בובות כמכשיר לעידוד היצירתיות.
השפעת המשחק על האישיות היוצרת
תיאטרון בובות כאמצעי עזר בהוראה: - עזר בהוראת הלשון. - פיתוח אמנויות.

בהוצאת משרד החינוך - המחלקה לחינוך מיוחד

  • חפץ לב - יסודות תיאטרון הבובות האמנותי / מרית בן ישראל ורוני מוסנזון נלקן
האם בובה היא יצירת אמנות? האם היא שחקן קטן? ואולי היא סתם חפץ, סמרטוט שהתמלא חיים במין קסם?
חפץ לב הוא ספר מסע; הרפתקה מצחיקה ונוגעת ללב בעולם קטן-גדול. וזהו גם ספר זכרונות; של הצגות שעשינו והצגות שראינו, והבנות שהבנו בדרך. ומעל לכל זהו ספר אהבה, לעולם המורכב והחתרני של תיאטרון הבובות האומנותי.

  • במה במקום ספה / אליאב נהרין
בספר זה ימצא הקורא הסברים ותיאורים מפורטים על יסודות הפסיכודרמה ועל התפתחותה, על אימון בטכניקות השונות של הפסיכודרמה, על יישומה של הפסיכודרמה הקלאסית לפסיכודרמה עם ילדים, על סוציודרה ועל מונודרמה. ההסברים והתיאורים מלווים בדוגמאות מתוך פסיכודרמות, סוציודרמות ומונודרמות שנעשו עם מבוגרים ועם ילדים. פרק מיוחד בספר מוקדש לטיפול הסביבתי,, להדרכת ההורים והמחנכים בעקבות הפסיכודרמות של הילד.
ספר זה מיועד לשמש כלי עזר לכל בעלי המקצוע בתחום ות הנפש, למחנכים ולכל אלה המטפלים בזולת.

  • דרמה תרפיה – תיאוריה ומעשה למורים ולמטפלים / סו ג´נינגס
אנשי מקצוע בתחומים רבים עושים זה שנים רבות שימוש בדרמה ובמשחק כחלק חינוך משקם והתערבות טיפולית. אולם, עד כה לא נכתבו ספרים רבים שיתמכו בעבודה זו. שוב אין רואים את התרפיה בדרמה כאוסף טכניקות, אלא כתהליך שלו מקום של עבוד לצד צורות טיפול מקובלות.
ספר זה נכתב כמקור מידע עבור המטפל הקליני או המורה המעוניינים להשתמש במשחק התפקידים ובגילום בהקשר של עבודה טיפולית. לכן, אין ספר זה מיועד אך ורק לתרפיסט בדרמה, אלא לכל המעוניין – פסיכיאטרים, פסיכולוגים, יועצים, אחיות, מורים שיקומיים, מרפאים בעיסוק, וכו` – אלה שעבודתם משיקה לנושא.
סו ג`נינגס היא יועצת לתרפיה בדרמה ואנתרופולוגית חברתית העובדת בסנט אלבאנס, לונדון ויוון.

  • פסיכודרמה - השראה וטכניקה / פול הולמס ומרסיה קרפ
ב"פסיכודרמה השראה וטכניקה" עונים תרפיסטים על שאלה זו באמצעות דיווחים על ניסיונותיהם לסייע למטופלים הסובלים ממגוון בעיות קשות ומציקות. הם כותבים בצורה אישית וכנה על עבודתם עם קבוצות מטופלים קשות הכוללות מתבגרים, ילדים, אוטיסטים, עבריינים, אנורקסים, קורבנות התעללות מינית, אלכוהוליסטים וחולי סרטן. רוב הספרים בפסיכודרמה מתארים את השיטה הקלאסית. ספר זה מתאר באופן שבו ניתן למתוח בצורה יצירתית את גבולות הפסיכותרפיה על ידי שימוש רב-השראה בטכניקה (במסגרת השיטה הפסיכודרמטית) ועל ידי שימוש בתאוריות אחרות, כולל רעיונות מהפסיכואנליזה.
  • האני היוצר - פעילות באמצעות דרמה / אליאב נהרין


 

   
לייבסיטי - בניית אתרים