דף הבית >> סדנאות >> ביבליותרפיה >> כותבת ביד אחת – קול הילדה והאשה שֶּׁבּאֵם


 
    כותבת ביד אחת: קול הילדה והאשה שֶּׁבּאֵם
 

סדנת כתיבה לאמהות

 
 


"אַתְּ מוקפת נשים חכמות
שמחזיקות אֶת הבובה ליד האוזן
ומיניקות תינוק. גם הן כותבות שירים,
אבל ביד אחת (...)"

יעל גלוברמן*
 


עוד בראשית המאה הקודמת העלתה וירג'יניה וולף - במסתה "חדר משלךְ" (1929) - את הקשיים שניצבו בפני נשים כותבות כתוצאה מן הכבלים החברתיים שכבלו אותן ועיכבו את התפתחותן כיוצרות: על הנשים הוטל עול הטיפול בבית ובילדים, אפשרויות רכישת ההשכלה שלהן היו מועטות, ונקודת הפתיחה שבה הן נמצאו מבחינת תנאים ליצירה היתה נחותה בהרבה מזו של גברים. נשים זקוקות להכנסה קבועה ולחדר משלהן (גם במובן הנפשי) כדי ליצור, טענה וירג'יניה וולף.

כיום, נשים בחברה המערבית עובדות לרוב מחוץ לבית ותורמות לפרנסת המשפחה, אך במרבית המקרים גם עול העבודה בתוך הבית מוטל על כתפיהן, וכך גם הטיפול בילדים. נדמה כי דרושות הרבה יותר משתי ידיים כדי להצליח לעמוד בכל המשימות שנשים נדרשות להן... ויתרה מכך: ברגע שנשים הופכות לאמהות, קולן הופך להיות מזוהה עם הקול האמהי: הקול של זו שמטפלת, דואגת ומזינה - הזנה פיזית והזנה רגשית. אבל מה קורה בדרך לקול של אותן אמהות כנשים המעוניינות ליצור ולהגשים את עצמן בהתאם לכישוריהן ולחלומותיהן? ומה קורה בדרך לקולן של הילדות שאמהות אלו היו פעם, לקולן של הילדוֹת השוכנות בתוך נפשן של האמהות - אלו הזקוקות בעצמן להכלה ולהזנה?

הסדנה "כותבת ביד אחת" תבקש לעורר משתיקתם את קולות הילדה והאשה שבאמהוֹת ולכתוב אותם מחדש. במפגש נשי אינטימי ומעצים, שיתפרש על פני מספר מפגשים, יחוו האמהות בסדנה התנסות אישית וקבוצתית בכתיבה יוצרת, תוך עיסוק בשלושה נושאים מרכזיים:

1. "אשה רעבה זה דבר מפחיד" - לכתוב רָעָב, לכתוב תשוקה, לכתוב נשיות.
2. "אני הילדה הפסקה מפחידה אותי" - התכתבות עם הילדה שהייתי. 
3. "אמֵךְ בּוכָה./ למרות הרחצה הביתית, העוגות, הבְּרָכות,/ למרות אביךְ שנפשו יוצאת אלינו מרוב אושר./ אני אוטמת אֶת אָזְנַי" - הקושי הלא מדובר שבתפקיד האמהי והרצון להיות גם לעצמי.

הסדנה תבקש לחבר את המשתתפות בה לקולות הפנימיים שלהן ובכך לאפשר להן ליצור לעצמן חדרים מרווחים משלהן.


מפתחת הסדנה: ליאור גרנות.


----------------------
• ציטוט מהשיר "מכשפות (שיר ערש)" - יעל גלוברמן
• ציטוט מהשיר "ילדה" - אורית גידלי
• ציטוט מהשיר "תקופה ראשונה" - מרב פיטון 


 Mother and Child, Gustav Klimt, 1905
 

לייבסיטי - בניית אתרים