דף הבית >> ספריה >> ספרות מומלצת >> צבעים


 
    ספרות מומלצת בנושא צבעים
 
 
  • על הרוחני באמנות / קנדינסקי, ואסילי. הוצאת מוסד ביאליק, ירושלים, 1972.
מתוך אתר ויקיפדיה על הספר:

"על הרוחני באמנות, בייחוד בציור" הוא חיבור אסתטי פילוסופי, משנת 1912, מאת הצייר ואסילי קנדינסקי.
החיבור, אשר פורסם בתוך קובץ חיבורים של תנועת הפרש הכחול, שקנדינסקי נמנה עם חבריה, ניסה להגדיר את ערכיה השונים של אמנות הציור ואת התופעות והאפקטים שבה מתוך גישה מטאפיזית-פנומנולוגית, שבמסגרתה הציע ניתוח להשפעה של הראייה החזותית בעיני המתבונן.כך לדוגמה, תיאר קנדינסקי, שהיה בעל הכשרה מוזיקלית, את השפעת הצבעים על האדם אשר לדעתו מעוררת את התחושות הגופניות: "הכוח הפיסי היסודי הראשון נעשה נתיב, שבו הצבע משיג את הנפש". קנדינסקי ניסה ליצור שיטה מתודית בה הערכים הציוריים מהווים סמלים אוניברסליים. קנדינסקי תיאר את ההשפעה הפסיכולוגית שבראיית צורות גאומטריות או צבעים. בכך הוא ניסה להעניק להם גם משמעות תוכנית. הצבע הכחול, לדוגמה, נתפש בעיניו כ'רוחני' ו'מתרחק' וצורת המשולש דינאמית יותר לעומת הריבוע. בסיום חיבורו, מבחין קנדינסקי בין מקורות השראה שונים. המקור הראשון הוא התרשמות ראשונית מן הטבע אותה כינה בשם "התרשמות". השני הוא הבעה ספונטאנית בעלת אופי פנימי ו'רוחני' אותה כינה בשם "אימפרוביזציה" ואילו השלישי הוא רגשות המעוצבים והמעובדים שוב ושוב. עיבוד זה הוא כבר פעולה שכלתנית שבה שותפים ההכרה והשכל ונקראת "קומפוזיציה".
 
  • תרפיה בצבעים / וויליס, פאול. הוצאת עופרים.
מתוך אתר הוצאת עופרים על הספר:

לכל אדם יש צבע מועדף וכמעט תמיד גם צבע שהוא סולד ממנו. לצבעים יש השפעה חזקה על מצבי רוח, ומשתמשים בהם גם כסמלים – שחור לאבל, לבן חגיגי, ורוד ואדום לאהבה ועוד ועוד. התרבויות העתיקות של מצרים, יוון ורומי, השתמשו בהשפעות הצבעים למטרות ריפוי – ובעיקר לריפוי נפשי.
בספר זה בוחנת המחברת ומגישה לקוראים את מסקנותיה בנושאים הבאים:
• ההיסטוריה של ריפוי בעזרת צבעים והשימוש בשיטה.
• המשמעות של כל צבע.
• איך אפשר ליישם את מדע הצבעים בחיי היום-יום.   
  • תרפיה בצבעים / קלרק, לינדה. הוצאת אור-עם, 1984.
על הספר מתוך אתר הוצאת אור-עם:

תרפיית הצבעים היא אמנות בת מאות בשנים. כחמש מאות שנה לפני הספירה עשה פיתאגוראס שימוש בצבעים לצורכי ריפוי. כיום יש עדיין משמעות רבה לתרפיית-הצבעים, אבל רבים מסרבים להאמין, כי היא מסוגלת להשפיע הן על בריאות הגוף והן על בריאות הנפש. אנשים אלה שוכחים, כי בדומה לצורות השונות של האור, החום והקול, לכל צבע יש תדירות או אורך-גל ייחודים לו, שהם מקור-אנרגיה הניתן למדידה ולהוכחה. כאשר צורת אנרגיה זאת מוקרנת על צמח מסוים, בעל-חיים או אדם, משהו מתרחש. המדענים מגלים השפעות ללא ספור שיש לצבע, ובדרך זאת הם מספקים הסבר הגיוני לשיטת-ריפוי, שזה שנים רבות נחשבה לפולקלור בלבד, אולם עתה - כתוצאה מניסויי מעבדה - זוכה להיות שיטה תקפה.
נכון, כי תרפיית הצבעים אינה מהווה תמיד שיטת-ריפוי מהירה, ממש כשם שהתזונה הנכונה מביאה רק לעתים נדירות לתוצאות בן-לילה. שיטות טבעיות אלה אינן מסוות את הסימנים כפי שקורה לגבי סמי-מרפא, אבל התברר כי הן מסייעות בשיקומו של הגוף ובהתחדשותו. כרגיל דורשים תהליכים אלה זמן. בינתיים עלולים בני-אדם רבים, המגלים חוסר-סבלנות והרוצים תוצאות מידיות, להגיע לכלל מסקנה כי תרופות מעין אלה אינן פועלות כלל. אין בכך אמת! קיימות הוכחות רבות למדי כי ההפך הוא הנכון. ההשפעה על הגוף אולי איטית יותר, אך טווח ההשפעה הוא ארוך ביותר. כאשר משתמשים במרשם הנכון לצבע וכן בסוג הנכון של תזונה וכאשר נותנים להן סיכוי הוגן, שתי השיטות גם יחד עשויות להיות חלק מהדרך הטבעית להבראה הדרגתית.
ספר זה הוא תוצאה של עשרים שנות מחקר, הוא מקיף את המידע, שניתן למצוא כמעט בכל אחד מהספרים החשובים ביותר שנכתבו בנושא זה.
המחברת, לינדה קלרק, מקווה שהספר יפקח את עיניהם של הקוראים, לראות משהו מיוחד, שאולי היה חסר בחייהם, ויעודד אותם לגלות עניין רב יותר בנושא מרתק, שיש לו הרבה מה להציע. תרפיית-הצבעים הפכה להיות אמנות שאבדה, ודומה כי זו העת להחיותה.
 
  • תולדות האומנות - מבוא כללי / מישורי, אליק. האוניברסיטה הפתוחה 2000.
על הספר מתוך אתר האוניברסיטה הפתוחה:

הספר מציג את מרכיביו העיקריים של דימוי חזותי. באמצעות התבוננות חודרת ומודרכת בדימויים אלה הוא מקנה את עיקרי ה"שפה" החזותית. הכרת התפקידים והמאפיינים של מרכיביו הצורניים של הדימוי החזותי: קו, צורה, צבע, האנשות חזותיות, משחקי מלים, כפל משמעויות וכדומה.
 
  • הצבע בציור המודרני - תיאוריה ופרקטיקה / בלס, גילה. הוצאת רשפים, 1996.
תקציר הספר מתוך אתר סימניה:

הנחת יסוד של ספר זה היא, כי בעת החדשה תופס הצבע מקום מרכזי בעשייה ובחשיבה של הציירים המודרניים. הספר דן בתיאוריות צבע בנות הזמן - במיוחד בתורתם של שברל וגיתה - ובשימוש שעשו בהן ציירי המאה ה19- וראשית המאה ה20-. הדיון מתמקד באותם ציירים שהתעניינו בתורת הצבע וניסחו, בכתב או בע``פ, תיאוריה משלהם, שאותה ניסו להגשים ביצירה. הספר מצביע על שתי מגמות דומיננטיות בציור המודרני, האחת, אמפירית ביסודה, מתקדמת בהיבטים אופטיים ופיסיולוגיים של התיאוריה לצורך ייצוג ממשות חיצונית; השנייה, סוגסבטיבית ואינטואיטיבית בעיקרה, משתמשת בנתונים התיאורטיים למטרות ביטוי וסימול של ממשות פנימית. בהתאם לשתי מגמות אלו מתחלק הדיון על קשרי הגומלין בין הפרקטיקה והתיאוריה של הצבע לשני חלקים: הראשון עוסק בצבע = אור על רקע התיאוריה של שברל, וסוקר את התפתחותו ההדרגתית מצבע מחקה ומייצג (מדלקרוא עד מונה, סזאן וסרה) לצבע מסמל (דלוניי ומאלביץ`); החלק השני עוסק בצבע כביטוי, ועוקב, לאור התיאוריה של גיתה וזו של שטיינר בעקבותיו, אחר החתירה של ציירים כמו מונדיאן וקנדינסקי, להמיר ביטוי באמצעות החומר והעלילה בביטוי רוחני, מופשט ככל האפשר.
 
  • מבחן הצבעים / לישר, מקס. הוצאת מודן, 1986.
על הספר מתוך אתר הוצאת מודן: 

מבחן לישר ``השלם`` מורכב מ-7 לוחות צבעים שונים, המכילים 73 כתמי צבעים, ובהם 25 גוונים שונים, והוא מחייב את הנבחן לדרג את הצבעים 43 פעמים. תוצאות המבחן מעלות שפע של מידע על המבנה הפסיכולוגי המודע והלא מודע של האדם, על תחומים של מתח נפשי, על מצב האיזון או האי איזון של הבלוטות, וכן מידע פסיולוגי רב ובעל ערך נכבד הן לרופא והן למרפא הנפש. גירסה מקוצרת של המבחן קרויה ``מבחן לישר הקצר``, ונודע לה ערך נכבד בהבלטת היבטים חשובים של האישיות, ובהסבת תשומת הלב אל תחומי מתיחות פסיכולוגית ופיסיולוגית, באשר הם קיימים. רופאים באירופה מסתייעים בגרסת מבחן מקוצרת זו לאבחון מחלות, שכן נמצא, כי תכופות מתגלים מתחים מעין אלה במבחן לישר זמן רב טרם שתוצאותיהם הפיסיולוגיות ניכרות לעין. ``עלינו להכיר תודה לפרופסור לישה על הכרתו החותכת בחשיבותם הפסיכולוגית של הצבעים, ועל פיתוח מבחן צבעים, שיתרונו המיוחד טמון בפשטותו``. (פרופ` י. ארבסלה) מאז נהגה מבחן לישר, לפני למעלה מ20- שנה, הוכנסו בו שיפורים ושכלולים, אולם כיום אין הוא שונה במהותו ממה שהיה בעת שהונהג לראשונה. פירושי המבחן השתכללו, ונעשו מקיפים משהיו, אולם הנחות היסוד עמדו במבחן הזמן, כך שלא היה צורך לשנותן שינוי כלשהו.
 
  • חוברת עיניים מספר 2 "צבע".
  • פסיכולוגיה של האומנויות / קרייטלר, הנס ושולמית. הוצאת פועלים.
  • How color affects cognition / By Greg Miller

 

 

   
לייבסיטי - בניית אתרים