דף הבית >> סדנאות >> פוטותרפיה, קולנוע ווידאו תרפיה >> פוטותרפיה לצוותי מטפלים


 
    פוטותרפיה והצילום כחוויה
 

הרצאה לצוותי מטפלים ולאנשי חינוך

 
 

"יכולתו של הצלם לייצג את העולם החיצוני בפרטים אינסופיים ובלתי נדלים ללא תנודות, עיוותים ושכחה שלהן נתון הזיכרון האנושי, הפכה את אמנות הצילום לתחביב פופולרי במיוחד. המצלמה עוזרת לאנשים להרחיב את יכולת התפישה והחשיבה על ידי כך שהיא מספקת אמצעי בלתי מילולי להבעה עצמית, כלי לתקשורת חוויות סובייקטיביות ופרספקטיבה אישית על העולם".
(Donald and Colson, 1979).

 

השילוב בין צילום ובריאות הנפש החל להתפתח כבר במחצית המאה ה- 19, שנים מעטות לאחר המצאת הצילום, באנגליה. היום, כאשר מדיית הצילום הפכה לנגישה כמעט לכל אדם עושים מטפלים רבים התערבויות טיפוליות הכוללות בתוכן אלמנטים שונים מעולם הצילום. התפשטותו של הצילום והעניין ההולך והגובר של הציבור הרחב בו הביא לחקירת האלמנטים הרגשיים שמתלווים אליו ובשנים האחרונות הביא להשתרשותה של הפוטותרפיה כאמצעי טיפולי בר קיימא. מתוך משיכתם הטבעית של בני נוער למה שנתפש כשייך לעולמם של המבוגרים, התעניינותם במכשירים ובגאדג'טים והשתלבותו של הצילום במדיה החברתית הפופולרית כל כך בגילאים אלו (פייסבוק, אינסטגרם, פליקר ועוד) הביא לפופולריות של עבודה רגשית עם בני נוער באמצעות צילום במסגרות רווחה. עוד תורמת לכך יכולתו של הצילום לספק, בקלות יחסית, תוצר (תערוכת צילומים) המשרתת מטרות של מסגרות רווחה כמו העצמה (Empowerment) ונראות התהליך בקרב הקהילה.

ההרצאה תסקור את האלמנטים התרפויטיים בתהליך הצילום כמו תפישת עבר והתמודדות עם אבדן, יצירה מודעת מתוך שליטה ובחירה, משחקיות רגרסיבית וגילוי מחודש של הסביבה, יצירת מרחב השלכתי וחיבור לרבדים הבלתי מודעים (Berger and Mohr, 1982). עוד נבדוק את האפשרויות לשילוב הפוטותרפיה בתוך סטינג טיפולי ואת יתרונותיו בעבודה קבוצתית עם בני נוער.
 

  •  ניתן לשלב את ההרצאה עם סדנא חוויתית המותאמת באופן אישי לקבוצה ולמטרות המפגש.

 

 

הרצאה אודות פוטותרפיה עם נוער בסיכון לכל עובדי הנוער במחוז דרום, משרד הרווחה והשירותים החברתיים 

 
 
 
 
         
 
לייבסיטי - בניית אתרים