דף הבית >> סדנאות >> אמנות חזותית >> מנדלות


 
    מנדלות
 

חוויה, ידע וכלים לעבודה

  .
 

סדנה השלבת הרצאה וחויה בה מציירים מנדלות (Mandalas*) באופן אינטואיטיבי. היוצרים מתנסים בביטוי עולמם הפנימי ויכולים ללמוד כיצד משתקפת נפשם ביצירות וכיצד לנהל דיאלוג עם המנדלה. במהלך החלק התיאורטי לומדים על מקורה של המנדלה בטיבט, נודדים איתה אל האינדיאנים, דרך לבירינטים אל ריקודים סופים, בקתדרלות נוצריות, אל ידיהם של ציירים גדולים באמנות המודרנית ועד לאנימטורים של הסרט "פנטזיה" (וולט דיסני, 1940) ושל להקת "Tears for Fears" הבריטית. לבסוף לומדים המשתתפים איך חקרה האקדמיה את המנדלה וכיצד היא הפכה לכלי טיפולי.

במהלך המפגש מתנסים ביצירה אינטואיטיבית בטכניקות ובחומרים שונים, כך שניתן לחוש את ההבדל שבין יצירה על מצעים שונים ואת מגבלות החומר וסגולותיו כמנוף ליצירה. המשתתפים מתנסים בציור בחומרים שונים, בהתאם לאורך הסדנה הרצויה. 

בסדנה חווים את הכוח הקולקטיבי הטמון במנדלה ומתנסים באופן אינדיבידואלי במשמעות שלה עבורינו. כך מגלים מהי אותה מהות פנימית של המעגל עבור כל אחד מאיתנו.


פרטים נוספים: 

  • סדנה מיועדת למטפלים ולאנשי חינוך. 
  • מנדלה (Mandala): מקור המילה בסנסקריט וזו מורכבת משתי מילים - "מנדה" (מהות) ו"לה" (בתוך), כלומר בתרגום מילולי פירושה "בתוך המהות". בתרגום שאינו מילולי המנדלה פירושה "מעגל מקודש" והיא מתייחסת למבנה או ציור גיאומטרי שצורתו מעגלית ובעלת מרכז. ציורי מנדלה ומבנים מנדליים מופיעים בטבע, בציורי ילדים מוקדמים ובתרבויות קדומות שונות. המנדלות מהוות סמל לנפש האדם במצבה השלם והמאוזן, ומקובל לראות אותה כמבטאת את מכלול העצמי. נזירים בודהיסטים עושים שימוש במנדלה לשם מדיטציה. בעולם המערבי נעשה שימוש במנדלה ככלי תרפויטי בדומה לזה שנעשה בתרבויות שבהן נוצרו המנדלות כריטואלים דתיים. הסדנה אינה עוסקת במקורותיה הדתיים של המנדלה ומתמקדת בעשייה האמנותית הכרוכה בה.מפתחת הסדנה: לימור קריגל

 
 
 

לייבסיטי - בניית אתרים