דף הבית >> ספריה >> רשימות >> אינשטיין בכל אחד


 
    אינשטיין בכל אחד (או: איך ליצור את עצמנו מחדש?)
 

ד"ר דן יניב

 
 

תובנה, השראה ויצירתיות הן מן האיכויות האנושיות החשובות ביותר. הן חלק חשוב במי שאנחנו. ניתן לטפח אותן, למרות שהעדויות המדעיות לכך מתקדמות בעצלתיים. למשל, יש שתי דרכים לפתור בעיות: אנליטית ויצירתית. בראשונה, אתה פשוט עובד קשה, חושב, חושב, חושב ופועל את דרכך לפתרון. לעיתים זה עובד, אך פעמים רבות אתה מגיע לנקודה שבה אתה נעצר, יותר נכון - נתקע.

ומה אז??

עד לנקודה זו פעל מוחך בהתאם למספר מוגבל של קשרים, רובם ככולם רלבנטיים ישירות לבעיה. כאשר נעצרת, הפעילות בקשרים הקיימים מתרופפת, וקשרים חדשים, אפשרויות חדשות, יכולות להיווצר. ברגע כזה, אפילו עצם מקרי – עץ, ציפור – יכול להיות מקור להשראה. ואז.... "אהה!". הבעיה נפתרה (כלומר, הגעת לתובנה חדשה המשנה את פני הבעיה..).
לפעמים, אחרי שכבר "טחנתי" שוב ושוב אפשרויות התמודדות עם בעיה או קושי, ושום דבר לא באמת עוזר, אני יוצא להליכה מהירה בפארק, מחובר למוזיקה, מרפה מהמעגלים המוכרים והמתסכלים, ואיכשהו, הפתרון מופיע מעצמו.

איך זה קורה??

כל עוד אתה בדרכך האנליטית לפתרון, אתה מפעיל רשתות מוחיות קיימות, אלה התומכות באפשרויות המוכרות לך. הרגע שבו מתרחשת התובנה החדשה, קורה בעקבות הפעלת תהליכים מוחיים וקוגניטיביים המאפשרים לך ליצור ולראות קשרים שלא ראית קודם. במילים אחרות, תובנה, השראה, ואולי גם גאוניות, נראות כקשורות למוח שיכול "לבלגן" את עצמו, להשתחרר מתבניות קיימות, ליצור קשרים חדשים ובלתי צפויים. המצב הלא מאורגן הזה יכול להימשך שניות, דקות או שעות ולאפשר למילים, מראות ורעיונות להתנגש זה בזה. לבסוף, צף ועולה סדר חדש, יחד עם התוצר היצירתי. (בהקצנה, ייתכן שזה הבסיס לקשר הרומנטי בין גאוניות לשגעון, אבל זה לפוסט אחר).

יש כמובן השערות מלומדות לגבי מיקום התהליכים הללו וטבעם, רבות מהן מתגבשות הודות לאמצעים מודרניים להדמיית מוח (למשל fMRI). עם זאת, איננו מבינים באמת את המשמעות של מה שאנו רואים שעה שאנו מתבוננים במוח בפעולה. אנחנו פשוט לא בנקודה שבה מישהו יכול באמת לענות על השאלה כיצד נוצר רגע ההשראה במוח.
ועדיין, חוקרים רבים סבורים כי היכולת להגיע לפתרונות יצירתיים ניתנת ללמידה וטיפוח. גמישות מוחית – יכולתו של המוח להשתנות ולהסתגל - עומדת בבסיס הדיעה הזו. המודעות לכך שלאתגרים קוגניטיביים יש השפעה ממשית וחיובית על המוח, הולכת וגדלה. השפעה חיובית במובן זה שהיא יכולה לעכב את, או לפצות על תהליכים ניווניים המתרחשים עם הגיל אצל כולנו, החל מאזור גיל 30. למוח יש יכולות מדהימות לעקוף בעיות ולהסתגל. המוח אף יכול לייצר תאים (נוירונים) חדשים גם בגיל מבוגר, בניגוד לדיעה שרווחה במאה השנים האחרונות. סודוקו, נינטנדו, משחקי זכרון, שחמט, ברידג', ומגוון אתרי אינטרנט המציעים אימוני מוח, כולם עשויים לתרום. האמת? לקרוא ספר טוב, או לנהל שיחה אמיתית עם חבר – יעשו את העבודה. כל פעם שתאתגרו את מוחכם, אתם משנים אותו. שיניתם אותו? שיניתם את עצמכם! את מי שאתם ואת מה שאתם; את האופן בו אתם חושבים, פועלים, מגיבים, תופסים וחיים. זה מה שעושה את בקשתו של ברק אובמה - "ליצור את אמריקה מחדש" ("remaking America") - לאפשרית.

גם אנחנו יכולים, אם נרצה.

 

   
לייבסיטי - בניית אתרים