דף הבית >> ספריה >> רשימות >> כמה מילים על אבחון ציורים


 
    כמה מילים על אבחון ציורים או האם הזמנה לדיאלוג היא פידבק?
 

לימור קריגל

 
 

אחד הדברים שמעלים קשת רחבה ושונה מאוד של רגשות אצל אנשים המגיעים לסדנאות בתרפיה באומנות הוא ההכרזה כי המשתתפים אינם עומדים לקבל אבחנה של יצירתם.
 

סדנאות היצירה המובנות על התפיסות העומדות בבסיס התרפיה באמנות הקלאסית כוללות רובן ככולן צד מעשי-חווייתי בו המשתתף מתנסה ביצירה. במפגש הראשון, בזמן שהמשתתפים מפזרים ביניהם את הפנדות, מתחילים ללוש את הפלסטלינה, או שולפים את המצלמות מן התיק, אני תמיד מקפידה לאמר שאני לא הולכת לגלות לאף אחד משהו חדש על עצמו היום. חלק מהנוכחים חשים הקלה לנוכח הדברים, ומשתחרר מהם החשש פן "יראו עליי דברים שאינני רוצה לחשוף...". מן הצד השני ניצבים אלו המגיבים, בנימה של הומור בדרך כלל, ב"חבל, דווקא חיכיתי לשמוע מה תאמרי". ובכן, נכון, לתרפיה בהבעה ויצירה יש צד אבחוני, בקביל לצד התרפויטי. מטפל בהבעה ויצירה משתמש בכלים שונים בכדי לקרוא את עולמו הרגשי המודע והבלתי מודע של היוצר ואף ניתן לאמר שלא צריך להיות מטפל באומנות כדי לדעת שיצירה משקפת את עולמו הרגשי של היוצר. ובכל זאת, כאשר אנחנו מדברים על אבחון יצירות בתרפיה באמנות איננו מדברים על ניתוח שטחי וסכמטי על פיו Z = X+ Y. נכון, כולנו מכירים את המיתוס על פיו ידיים גדולות המופיעות בציורי ילדים עשויות לשקף חוויה אלימה בבית, אך כאן המקום להדגיש את המילה "עשויות" ולפרוט מעט את מה שנקרא "אבחון ציורים בתרפיה בהבעה ויצירה" :

  • מטפל בהבעה ויצירה יכול להכיר את עולמו הפנימי של האדם לאחר שראה מגוון רחב של יצירות שנעשו על ידי השני. כמו כן, מן הראוי שהיצירות יתפרשו על פני תקופת זמן מתמשכת (מינימום שלושה חודשים). אדם יכול ליצור באופן שונה מאוד ממפגש למפגש ולבטא תכנים שונים.
  • בתרפיה באומנות אין אנו קוראים יצירות באופן מיסטי אלא מנהלים דיאלוג עם היוצר. היוצר הוא הוא עצמו זה השופך את התכנים על יצירתו כאשר תפקידו של המטפל הוא לאפשר את הדיאלוג ולעזור בפתוחו של הדיאלוג. אם נחזור לדוגמא שהובאה בנוגע לתוקפנות, ציור המכיל אלמנטים המתקשרים לאגרסיה ולתוקפנות יכול לבטא תוקפנות של היוצר עצמו כלפי סובביו, תוקפנות של הסובבים כלפי היוצר, תוקפנות בין חלקים שונים באישיותו של היוצר, תוקפנות בין שני אנשים הנמצאים בסביבתו של היוצר וכן הלאה.
  • יצירה עשויה לשקף משהו מתוך עולמו הפנימי של האדם אך באותה מידה היא עשוי לשקף משהו החסר בעולמו הפנימי, שהיוצר כמהה לו. יצירות עשויות לשקף קיום, פחד מן העתיד, זכרונות מן העבר ועוד. שוב, רק הכרות מעמיקה עם הנרטיב של היוצר ודיאלוג איתו עצמו, יחשפו את מה שנראה ביצירה.
  • בטיפול באומנות יש חשיבות לאופן היצירה ולא רק לתוצר. האופן שבו האדם יוצר משקף פעמים רבות הרבה יותר מן התוצר הסופי (לדוגמא, חומרים שונים יכולים לעורר התנהגות שונה אצל אותו אדם). כמו כן, שלבים שונים ביצירה יכולים להיות מוסתרים ביצירה הסופית ורק הנוכחות בזמן תהליך היצירה (או לחלופין שיח על התהליך עצמו) יפגישו עם מישורים משמעותיים רגשית עבור היוצר.

 
   
לייבסיטי - בניית אתרים